Салати
Закуски
Перші страви
Основи для супів
Юшки
Борщ
Супи
Крем-супи
Солодкі супи
Додатки до супів
Другі страви
Макаронні вироби
Страви з яєць
М'ясні страви
Страви з риби
Страви з грибів
Страви з круп
Страви з картоплі
Страви з овочів
Бобові
Млинці/Налисники
Галушки
Вареники
Пісні страви
Пісні супи
Пісні другі страви
Пісні солодощі
Соуси
Молочні страви
Сири
Випічка
Піца
Паляниці/Хліб
Випічка з листкового тіста
Формування тіста
Пляцки
Фруктові
Бісквіт
Ягідні
Сирники
Макові/Горіхові
Медівники
Шоколадні
Торти
Желейні
Креми/Помадки
Креми
Помадки
Тістечка
Кекси
Капкейки
Консервація фруктів ягід
Оцет/Олія
Замінники цукру
Сушені
Квашені
Делікатеси
Приправи фруктові
Мариновані
Напівфабрикати
Сироп
Зацукровані
Варення
Джем
Повидло
Желе
Цукати
Консервація овочів грибів
Зелень
Баклажани
Напої
Українська кухня
Галицька кухня
Салати/Закуски/
Підливи/Соуси
Зупа/Борщ/Юшка
Злакові/Овочеві
Страви з м'яса
Солодощі
Закарпатська кухня
Старовинні страви
Козацькі страви
Традиційні українські страви
Страви на Святвечір
Традиційні
Різдвяні десерти
Великодні страви
Історична кухня
Польська кухня
Італійська кухня
Продукти середньовіччя
Французька кухня
Англійська кухня
Рослини
Технологія приготування
Консервація
Пряні рослини
Приправи
Продукти
 • Рецепти української галицької кухні 20-30 рр. ХХ ст.

  РЕЦЕПТИ ВІД ОСИПИ ЗАКЛИНСЬКОЇ

  1. Український борщ вітаміновий. Покришити або втерти на відповідній до того терці кілька червоних бураків середної величини і варити. Можна дати бураки цілі до варення (очевидно пообирані і вмиті) а відтак, як зварені, виймити і потерти до борщу. До того вкинути кілька грибків, ріжну ярину, як 1 моркву, 1 петрушку, 1/2 калярепу, 1/2  каляфіора. Окремо зварити перлової фасольки, або шпараґової порізаної, 1/2 головки волоської капусти. В кого є мало посуди, можна вкинути все разом, але шпараґову або зелену фасолю, або звичайну капусту, коли нема під рукою волоської, спарити попередно окропом. Окремо удусити пять помідорів з кусником масла, як нема то і так без масла, і перетерти відтак скрізь сито до борщу, щоби зернятка осталися на ситі. Взяти кусник свіжої солонини, посічи з зеленою петрушкою і кропом, потерти 1/2  цибулі на терці, розтерти те все зі солониною, вкинути до борщу і заварити. Тепер заляти квашеним борщем і лише підігріти, не заварювати, бо в квасі бураковім є богато вітамін, які в наслідок варення затрачуються. Замість солонини можна ужити масла, але тоді не заварювати. Вкінци вляти кватирку або  1/2 л. доброї сметани і не заварювати, щоби вся вітамінова вартість задержалася. Коли нема сметани, можна розколотити трохи квасного молока, або і не забілювати. До вази або до миски дати кілька порізаних на твердо зварених яєць, порізані грибки і всю ярину з борщу, — вляти борщ і видати на стіл.

  2. Бураковий квас на борщ. Щоби борщ був добрий, а передовсім здоровий, треба його заквашувати бураковим квасом, а ніколи оцтом або квасною сілю. Штучні заквашування шкідли¬ві, а квас буряковий природний має в собі богато вітамін, є дуже смачний і здоровий, та регулює травлення. Гасить знаменито спрагу, можна його без шкоди а з пожитком пити як вино, давати сирий пити дітям. Се також лік на глисти. Робиться так: найліпше купити собі глиняний горщик 7—10 л. або малу бочілочку з оселедців, добре випарити, щоби все мати дома готовий квас. Як кінчиться, зілляти і зараз квасити другий борщ. Найсмачніший однак борщ зі слоїка. Обчистити червоних бураків якусь скількість відповідну до начиння, в якім буде кваситися, обмити їх і порізати на платки, щоби була третина або менша половина нарізаних бураків в горшку. Налляти літною перевареною або студеною водою і най кисне в теплім. Осад счишувати. На скоро дається 1/2  ложечки соли, щоби був красний червоний, вкинути 2-3 кавалки сухого хліба (можна такого, що лишився зі стола), щоби був скорше квасний і покласти на тепле місце. За кілька днів як викисне, зібрати білу пліснь зверха, покушати і уживати. Винести решту на холодне місце. Борщ з хлібом не держати довго.

  3. Український борщ гетманський. Борщ може бути стравою веґетаріянською або мясною. Подаю ріжні приписи до вподоби. Оден і другий є стравою вітаміновою. Кілька кусників вепровини або костей 1/2 чи 1/4 кґ. зварити. Окремо зварити борщ, як під приписом 1. Як готове, вибрати мясо, порізати, дати до вази чи миски, смак з мяса (костей) перецідити до борщу, вляти до вази і видати. Добрий є зі сметаною.

  4. Борщ у філіжанках. Зварити вепрові кости з додатком ярини, 2 грибів, 2—3 бураків. Як бураки мягкі, виймити, а юшку перецідити і заляти бураковим квасом, бураки пошаткувати і всипати до борщу. Коли за мало квасний, додати квасу, а коли за квасний, додати цукру. Подати у філіжанках до паштетиків у француськім тісті, в налисниках, аби до ріжних українських пиріжків.

  5. Борщ пісний на святий вечір з ушками. Спечи кілька бураків, обібрати, потерти на терці або покришити. Окремо зварити грибки зі закришкою. Заляти тим смаком бураки. Зробити запражку в той спосіб: дати ложку масла або олію до риночки, муки, щоби запражка не була густа, а як зарумяниться, вкинути дрібно покришеної цибулі до тої запражки, мішаються ще трохи, щоби цибуля в запражці усмажилася, розпустити студеною водою і мішати доки запражка не розвариться, щоби не було грудок. Відтак вляти її до борщу, залити квашеним смаком і одсунути на край кухні. Бураки можна варити цілі або порізані, але печені затримують весь смак і поживність. Зварені грибки посічи дрібненько, присмажити на маслі одну посічену цибулю, дати до того грибки, посолити трішечки перцю лиш на запах і то дрібно змеленого, підсмажити, добре вимішати і відставити. Зробити трохи тіста (див. розділ Ріжні страви бульбяні, мучні, зі сира ітп), вірізувати ножем маленькі квадратики, накладати грибками і заліплювати, а 2 кінці зліпити до купи. Так повстане ушко; кинути ушка на приготований окріп, вийняти до вази, заляти борщем і видати.

  6. Борщ недільний з ушками. Зварити 1/2 фунта свинини або костей. Вкинути до того покришених солодких бураків, ярини, і грибок. Як все те зварене, заляти квашеним борщем і відставити. Вляти  1/2 л. сметани, не заварювати! Окремо приготовити ушка з мясом. Коли лишиться яке мясо, посічи його, присмажити на цибульці і завивати в тісто. Або вийняти мясо з борщу і в той спосіб зужиткувати, але тоді треба би зварити богато скорше, щоби не спинювати через ушка обіду. Дати ушка до вази, заляти борщем і видати.

  7. Борщ житний дуже здоровий. 1 л. житної разової муки або 2 л. житнього ґрису спарити килячою водою і поставити на добу. Можна дати до сего і висушених останків з хліба. Окре-мо взяти 1/2 кґ. муки, розвести водою, дати трішки дріжджів і хай стоїть добу. Відтак вляти се до попередної розчини, наляти водою, щоб посудина була повна, вимішати і хай стоїть. Як прочиститься, готовий. Уживати як буракового, але треба бураками фарбувати, щоби був червоний.

  8. Жур з борщу житнього або вівсяного. Квасний житний борщ зі споду замішати, перецідити і заляти на кипячу воду. Води щоби було о половину менше, як борщу. Як по заваренню був би за густий, розпустити водою. Можна дати до него порізаних грибків, або покришеного свіжого сира. Є се дуже поживна страва, богата у вітаміни.

  До всіх борщів замість вушків, подається бульба, фасоля, краківська кашка.

  9. Борщ звичайний, щоденний. Пошаткувати бураки і дати варити. Як є ярина инша, додати до варення. Посолити до смаку. Можна вкинути грибок і два, як є. Коли бураки мягкі, зробити запражку досить густу, дати до запражки посіченої або дрібно порізаної цибулі і висмажити її в запражці. Розпустити запражку студеною водою, або квасним борщем, вляти до звареного борщу, заквасити квасом бураковим до смаку і подати з бульбою.

  745. Борщ на заячих ребер. Заячі передні части зварити з легкими і печінкою з додатком ярини і грибів. Зробити запряжку, заляти житним борщем, заляти юшку, гриби порізати, також ліпші кусні заяця і видати, але вперед заправити до смаку житним борщем. Про ріжні борщі писано в першій частині. До кожного можна додати мяса або костий. Найсмачнійший борщ з кавалком свинини.

   

  Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

  Джерело:  Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. - Видання 2-ге, доповнене. - К.: Богуславкнига, 2014. - 200 с. - кол. вклейка 4 с. С. 16-18, 129. 

 • Борщі - рецепти галицької кухні початку ХХ ст. 

  Давня галицька кухня. Старовинні львівські рецепти. Стародавні страви Західної України.