Салати
Закуски
Перші страви
Основи для супів
Юшки
Борщ
Супи
Крем-супи
Солодкі супи
Додатки до супів
Другі страви
Макаронні вироби
Страви з яєць
М'ясні страви
Страви з риби
Страви з грибів
Страви з круп
Страви з картоплі
Страви з овочів
Бобові
Млинці/Налисники
Галушки
Вареники
Пісні страви
Пісні супи
Пісні другі страви
Пісні солодощі
Соуси
Молочні страви
Сири
Випічка
Піца
Паляниці/Хліб
Випічка з листкового тіста
Формування тіста
Пляцки
Фруктові
Бісквіт
Ягідні
Сирники
Макові/Горіхові
Медівники
Шоколадні
Торти
Желейні
Креми/Помадки
Креми
Помадки
Тістечка
Кекси
Капкейки
Консервація фруктів ягід
Оцет/Олія
Замінники цукру
Сушені
Квашені
Делікатеси
Приправи фруктові
Мариновані
Напівфабрикати
Сироп
Зацукровані
Варення
Джем
Повидло
Желе
Цукати
Консервація овочів грибів
Зелень
Баклажани
Напої
Українська кухня
Галицька кухня
Салати/Закуски/
Підливи/Соуси
Зупа/Борщ/Юшка
Злакові/Овочеві
Страви з м'яса
Солодощі
Закарпатська кухня
Старовинні страви
Козацькі страви
Традиційні українські страви
Страви на Святвечір
Традиційні
Різдвяні десерти
Великодні страви
Історична кухня
Польська кухня
Італійська кухня
Продукти середньовіччя
Французька кухня
Англійська кухня
Рослини
Технологія приготування
Консервація
Пряні рослини
Приправи
Продукти
 • Рецепти української галицької кухні 20-30 рр. ХХ ст.

  РЕЦЕПТИ ВІД ОСИПИ ЗАКЛИНСЬКОЇ

   372. Книдлі з бульби. Це дуже дешева а сита страва. Зварену бульбу змолоти, перетерти або добре потовчи, щоби не було грудок. Дати на стільницю, дати 1—2 яйця, соли, муки кілько бульба забере. Коли не хоче добре зліпитися в тісто, трохи води, або молока підляти і виробити довгий валок. Різати на кавальчики, робити круглі книдлі і кидати на посолений окріп. Добрі до капусти та иншої ярини, а також до печені.

  Капуста найсмачнійша до них, коли її не варити в воді, лише квашену капусту дати на смалець і дусити в смальцю або маслі 15—20 мінут і подати без жадної запражки. Капуста така добра і до мяса і до ріжних книдлів.

  373. Книдлі з бульби инші. Зробити тісто з бульби як і попереднє (мука до всіх бульбяних книдлів щоби була біла найкраща ґрисікова, бо з чорною розварюються), але при за роблюваню тіста додати посіченої вудженини, ковбаси, шинки, або грибів. Як виплинуть на Верх і закиплять раз, вибирати. Знамениті до сметани, капусти або  якої острої підливи.

  374. Книдлі з бульби ще инші. Зробити знов таке саме тісто як попереднє але зароблювати його 2 dkg дріжджів розпущених у молоці, яйця, мука і проче, як попередно. Є пухкі.

  398. Чеські книдлі. Порізати свіжих булок в кістки. Окремо в мисці зробити вільне тісто і добре ложкою вибити, але до тіста дати конче 2 яйця, як е і більше. Виплатиться, бо дуже наростають. Всипати до того тіста посоленого, порізану свіжу булку, зробити грубі валки і варити на великій скількости води в ринці під накриттям 15 мінут на оден бік, а 15 мінут на другий бік. Вибрати на стільничку, порізати зараз горячий на платки, щоби пара з нього вийшла. Можна до тіста дати поташу на кінець ножа, але не конечно. Буде пухкий і без того. Подається до всіх підлив, до капусти, до печені і т. д. Є се улюблена страва Чехів, без котрої, не з'їдять смачно одного обіду. Булку не присмажують, бо від товщу стають киндлі тяжкі і з ощадности.

  399. Книдлі німецькі. В Австрії Нижній варять селяне німецькі щодня книдлі з тертої сирої бульби. Потруть на терці, видусять трохи з води, дадуть третину вареної бульби і муки і варять величезні книдлі. Їдять з мясом і підли     вами, до середини завивають посічене і присмажене свинське мясо свіже і вуджене, або сир. Дуже ситні і добрі.

  401. Книдлі 8 тертої булки. 2 склянки тертої булки 8 жовтка, ложка масла, сніг, намочена булка у молоці. Се все разом вимішати, посолити і варити круглі книдлі.

  402. Книдлі дріжджеві з яринами. Замісити вільне тісто на яйцях і дріжджах. Як тісто підросте, викинути на стільницю, розтачати, вирізати великі платки, накладати в середину яфин перемішаних з тертою булкою, приложити другим платком зверха, притиснути краї і най підросте на стільниці. Кидати в окріп у велику скількість води. Варити на 2 боки. Дуже наростають. Поляти маслом, цукром, цинамоном. Подати до них квасну сметану збиту з цукром. Ті книдлі можна варити з вишнями і черешнями.

  403. Книдлі зі сливками. Зробити тісто як на вареники, розтачати у валочок, різати на кусні. Кождий кусень розтягнути на сливці свіжій і дозрілій. Подати з маслом і цукром.

   

  Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

  Джерело:  Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. - Видання 2-ге, доповнене. - К.: Богуславкнига, 2014. - 200 с. - кол. вклейка 4 с. С.69-70, 72-73. 

 • РЕЦЕПТИ ВІД ОЛЬГИ ФРАНКО

  ЧЕСЬКІ КНЕДЛИКИ. 4 черстві булки порізати на кубики і разом зі шматочками солонини підсушити у духовці. З жовтки розвести з 1 склянкою молока і всипати туди грінки і шкварки, піну білків, 3 ст. ложки муки і добре вимішати. З цього тіста виробити мокрими руками невеличкі кульки — кнедлики. Кидати їх по кілька у кип'яток і варити під покришкою протягом 10 хв. Тоді вийняти шумів¬кою і полити смальцем зі шкварками. Окремо подати капусту.

  КНЕДЛИКИ ЗІ СЛИВКАМИ. Замісити тісто з 1/2 кг муки, додавши 1 ст. ложку масла, теплого молока, 1/4 ч. ложки соди або 10 г дріжджів. Відтак тісто розкачати, вирізати склянкою круглі палянички, в кожну з них загорнути велику сливку без кістки. Кнедлики кидати у кип'яток, варити кілька хвилин під кришкою, відцідити, посипати цукром і ваніліном.

  Джерело:  Франко О.Ф. Практична кухня / Літ. опрацював. О. П. Сенатович. - Львів: Каменяр, 1995. - Вип.1. (Вироби з тіста. Напої і солодкі страви.- 63 с.(Сер. "Переписи старої кухні"). С.5-6. 

   

  Книдлі - рецепти галицької кухні початку ХХ ст. 

  Давня галицька кухня. Старі львівські рецепти. Стародавні страви Західної України.