Салати
Закуски
Перші страви
Основи для супів
Юшки
Борщ
Супи
Крем-супи
Солодкі супи
Додатки до супів
Другі страви
Макаронні вироби
Страви з яєць
М'ясні страви
Страви з риби
Страви з грибів
Страви з круп
Страви з картоплі
Страви з овочів
Бобові
Млинці/Налисники
Галушки
Вареники
Пісні страви
Пісні супи
Пісні другі страви
Пісні солодощі
Соуси
Молочні страви
Сири
Випічка
Піца
Паляниці/Хліб
Випічка з листкового тіста
Формування тіста
Пляцки
Фруктові
Бісквіт
Ягідні
Сирники
Макові/Горіхові
Медівники
Шоколадні
Торти
Желейні
Креми/Помадки
Креми
Помадки
Тістечка
Кекси
Капкейки
Консервація фруктів ягід
Оцет/Олія
Замінники цукру
Сушені
Квашені
Делікатеси
Приправи фруктові
Мариновані
Напівфабрикати
Сироп
Зацукровані
Варення
Джем
Повидло
Желе
Цукати
Консервація овочів грибів
Зелень
Баклажани
Напої
Українська кухня
Галицька кухня
Салати/Закуски/
Підливи/Соуси
Зупа/Борщ/Юшка
Злакові/Овочеві
Страви з м'яса
Солодощі
Закарпатська кухня
Старовинні страви
Козацькі страви
Традиційні українські страви
Страви на Святвечір
Традиційні
Різдвяні десерти
Великодні страви
Історична кухня
Польська кухня
Італійська кухня
Продукти середньовіччя
Французька кухня
Англійська кухня
Рослини
Технологія приготування
Консервація
Пряні рослини
Приправи
Продукти
 • Рецепти української галицької кухні 20-30 рр. ХХ ст.

  РЕЦЕПТИ ВІД ОСИПИ ЗАКЛИНСЬКОЇ

   53. Риж на молоці. Можна двояко. Зварити риж окремо, а відтак заляти молоком і подати. Ліпший є другий спосіб. Спарити кипячою водою риж, попередно перебраний, всипати 1/2 шклянки рижу на 1 л. молока і хай поволи вариться. Як згусне, підливати молоком, можна і водою. Посолити легко.

  54. Різанці (макарони) на молоці. Замісити макарон (див. розд. Каші додатки до юшок) і вкинути на молоко, хай звариться. Молоко може бути на половину з водою, для ощадности, як є мало молока а много осіб.

  55. Перлові крупки з молоком. Зварити перлові крупки на воді з маслом, як готові, заляти молоком і видати.

  56. Крупки пшеничні на молоці. Засипати дуже рідко на молоці, так щоби були рідкі як юшка.

  57. Галушки з молоком. Розбити одно яйце з водою. Дати муки і зробити тісто ложкою, щоби не було густе. Метати ложкою того тіста на окріп, а як готові, заляти молоком грітим, але не вареним.

  58. Затирка. Затерти водою з яйцем, або без яйця кварту муки, найліпше пшеничної разової, твердо і щипати тісто. Пересилувати мукою, щоби грудки не збилися до купи. Вкинути в окріп посолений і зварити. Можна підляти молоком, або подати без молока, а до кождого тареля дати ложечку масла, або присмаженої цибульки.

  64. Мігдалова. 10 dkg міґдалів солодких спарити, обібрати, потовчи з цукром, додаючи молока при товченню. Зварити 1/2 L молока, вкинути на кипяче молоко сю потовчену масу міґдалів, най кілька разів закипить, щоби міґдали видали зі себе смак, перецідити через сито, вкинути кулак розинків султанських, 5 dkg звареного рижу на молоці, а як розинки напучніють, видати на стіл.

  65. Юшка елєґантна (звана пташаче молоко, або шумка.) Дати варити 1 L молока з ванілією. Тимчасом втерти до густого 4 жовтка з 4 ложками цукру — з білків збити густий сніг і ложкою класти його на кипяче молоко, як закипить молоко, обернути на другий бік той горбок зі снігу на молоці, а як обвариться з обох боків, виймити ложкою дротяною, або двома вилками і укладати на мисці, а накладати другі ложки. Покласти побіч себе стільки ложок снігу в ринку, де вариться молоко, щоби свобідно побіч себе лежали і як пучніють при вареню, не було їм тісно. Коли вже всі „снігові гори" зварені, вляти то молоко, в котрім варився сніг, до втертих жовтків, мішаючи і дати на кухню підігріти, щоби жовтки загусли. Зробиться густий сос, т. зв. молочне шодо і тим поляти ті зварені білка на мисці. Снігові гори прикрасити заварюваними вишнями або райськими яблоками. Подається з бішкоптам, або яким небудь бішкоптовим тістом, (див. роз. Солодкі накладки... і XVII Печево.) Є дуже смачне, поживне і елегантне на вечеру.

  82. Гуслянка. Дуже здорова наша страва якою жиють гуцули є гуслянка. Подаю припис як єї робити дома, щоби спопуляризувати сю страву богату у вітаміни. Глиняне або деревяне начиня, відповідної величини коновочку, спарити, висушити і вимастити в середині сметаною квасною. Тимчасом підгріти незбиране свіже молоко до 60°, відставити, щоби трохи перестигло і літне вляти до тої коновочки вимащеної сметаною. Лишити в теплім 48 г. і не кивати. Молоко зітнеся, але не буде мати в собі сирватки як квасне, лиш хоч кілько стоїть, буде все одностайне і таке як сметана. Знамените на вечеру до кулеші, або до колоченої бульби. На другий раз лишити собі трохи гуслянки, на заквашення замість сметани і нею вимастити стіни і дно коновки, яку треба все за кождим новим наливаням чисто вимити і випарити. Спробуйте, не пожалуєте!

   

  Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

  Джерело:  Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. - Видання 2-ге, доповнене. - К.: Богуславкнига, 2014. - 200 с. - кол. вклейка 4 с. С. 24-25, 27. 

 • Молочні зупки - рецепти галицької кухні початку ХХ ст. 

  Давня галицька кухня. Старовинні львівські рецепти. Стародавні страви Західної України.