Салати
Закуски
Перші страви
Основи для супів
Юшки
Борщ
Супи
Крем-супи
Солодкі супи
Додатки до супів
Другі страви
Макаронні вироби
Страви з яєць
М'ясні страви
Страви з риби
Страви з грибів
Страви з круп
Страви з картоплі
Страви з овочів
Бобові
Млинці/Налисники
Галушки
Вареники
Пісні страви
Пісні супи
Пісні другі страви
Пісні солодощі
Соуси
Молочні страви
Сири
Випічка
Піца
Паляниці/Хліб
Випічка з листкового тіста
Формування тіста
Пляцки
Фруктові
Бісквіт
Ягідні
Сирники
Макові/Горіхові
Медівники
Шоколадні
Торти
Желейні
Креми/Помадки
Креми
Помадки
Тістечка
Кекси
Капкейки
Консервація фруктів ягід
Оцет/Олія
Замінники цукру
Сушені
Квашені
Делікатеси
Приправи фруктові
Мариновані
Напівфабрикати
Сироп
Зацукровані
Варення
Джем
Повидло
Желе
Цукати
Консервація овочів грибів
Зелень
Баклажани
Напої
Українська кухня
Галицька кухня
Салати/Закуски/
Підливи/Соуси
Зупа/Борщ/Юшка
Злакові/Овочеві
Страви з м'яса
Солодощі
Закарпатська кухня
Старовинні страви
Козацькі страви
Традиційні українські страви
Страви на Святвечір
Традиційні
Різдвяні десерти
Великодні страви
Історична кухня
Польська кухня
Італійська кухня
Продукти середньовіччя
Французька кухня
Англійська кухня
Рослини
Технологія приготування
Консервація
Пряні рослини
Приправи
Продукти
 • Рецепти української галицької кухні 20-30 рр. ХХ ст.

  РЕЦЕПТИ ВІД ОСИПИ ЗАКЛИНСЬКОЇ

   Уваги до овочевих юшок.

  Овочеві юшки можна їсти студені і горячі з бульбою, грінками, бішкоптами, студеною різаною кашкою пшеничною, кулешою. Підправляти мож сметаною і жовтками. Давнійше терли ґаздині жовтка з цукром, заливали сметаною і переварювали, щоби сметана з жовтками згустіла, а се вливали до перетертої юшки з яких небудь овочів. Але заварюванням нищаться вітаміни в сметані, отже ліпше не заварювати а сирою підправляти. Жовтка можна терти з цукром, але їх не заварювати лиш наливати до них горячої перетертої юшки. Можна їсти без сметани і жовтків, лиш осолодити. Тоді є дуже дешеві.

  10. Загальні уваги до юшок. До тепер підправляли кухарки юшку сметаною в той спосіб, що розколочували муку в сметані і давали переварити. Але тим способом нищиться вітаміни в сметані. Отже новий спосіб варення вимагає: розбити муку в студеній воді, дати заварити, а відтак вляти сирої сметани і вже не заварювати. Або зробити запражку як звичайно на трішки маслі, розварити, а вкінци додати кусник сирого масла до горячої юшки, щоби була богата у вітаміни. Можна се робити і при великій ощадности, замість давати богато смальцю, який дорощий від масла, а менше поживний. Юшку можна варити зі всего, з муки, крупів, овочів, важним є її підправа. Хто набере вправи у варенню, тому дуже легко придумати яку небудь юшку.

  11. Смак з ярин. Підставою вітамінових юшок є смак з ярин, який уживається також до розпускання підлив (мачанка, сос). Треба його зварити зараз на початку обіду, або при сніданню, щоби було чим розпустити юшку, чи мачанку. Зварити 2 моркви, 2 петрушки, 1 селер, 1 цибулю, або її спечи і спечену додати, калярепу, 1/4 каляфіора, зеленого кропу і зеленої петрушки, 1—2 петрушки, 1 1/2  л. води, пів ложочки соли. Смак той зварений той зі свіжих ярин має в собі більше вітамін, чим зі сушених. Можна додати вивар з фасолі, гороху, або зеленої фасолі.

  11 б. Росіл яринний вітаміновий. Зварити смак, можна дати більше ярини і більше грибів. Вийняти зварену ярину і грибки, а до юшки вкинути добру ложку масла і не заварювати. Подати з макароном, француськими клюсочками, кашкою І різаною в кістки, рижом, фасолькою, званою яськом (див. роз. Каші додатки до юшок). Щоби було в нім більше вітамін, дати соку зі сирих ярин (див. роз. Сирі соки з ярини). Заварювати клюсочки на росолі поки дасться масло.

  12. Юшка бульбяна. Покришити 1/2 горшка бульби дрібненько в кістки. Заляти яриновим смаком, дати 1—2 грибки. Як мягкі, запражити. 1 ложку масла, як нема, смальцю, розтопити, дати стільки, щоби запражка не була густа. Коли румяна, вкинути посічену 1 цибулю і мішати, щоби цибуля в запражці за-румянилася. Розпровадити студеною водою, а як розпариться, Вляти запражку до юшки, най 1 раз завариться. Відставити, вля¬ти склянку сметани, 1 кусок свіжого масла і видати. Може бути і без сметани. Хто мусить щадити най до запражки дає дуже мало товщу, на кінець ложки лише, зате не жалувати дати сирого масла до юшки вже по зваренню, щоби мала много вітамін. Додати зеленої петрушки і кропу.

  13. Юшка картофляна (рurree) рurree в деяких околицях на бульбу кажуть ріпа, а на бараболянку, ріплянка) 6 бульб зварених перетерти через сито, 1L смаку з ярин, 1 шклянка солодкої сметанки, дати на кухню, щоби загрілася, не заварила. Окремо зварити 10 шпараґів порізаних, 4 бараболі, порізаних на платки, з маслом, цукром і солею, процідити і вкинути до юшки. Дати зеленої петрушки і кропу посіченого.

  14. Юшка кмінкова. Зварити жменю кміну в 1 і/2 L води, Зробити запражку, розпустити водою і вляти до перецідженої юшки. Кмін висушити, щоби ще раз можна варити. Закинути На переціджену юшку галушки француські, або макарон. Перед роздаванням дати трохи свіжого масла. Подається також з грінками.

  15. Чісникова юшка. Зварити смак з ярин. Утовчи трохи чіснику зі солею і вкинути до юшки, але не заварювати, бо чісник тратить силу, а лише запарити і відцідити. Вложити до вази ярину з юшки і подати з грінками. Додати кавальчик масла. Дуже дешева і скоро можна приправити.

  16. Юшка з дині, дуже добра. Пошаткувати на відповідній терці обчищену диню, зварити на воді, а як мягка, підправити солодкою сметанкою і жовтком, а хто не має, солодким молоком. Молоко не заварювати, але підгріти, щоби не стратилися вітаміни. (Варять її на Закарпатській Україні).

  17. Яринна. Зварити ріжної ярини покришеної, а ще грибків додати, свіжих, чи сушених, 1/2 каляфіора. Запражити і видати. Додати по зваренню нетопленого масла для піднесення вартости вітамінової.

  18. Яринна инша. Так само, лише замість запражки, заправити сметаною і не заварювати, лиш підгріти, бо в сметані є богато вітамін. Обі подається з яриною, яка варилася.

  19. Яринна purree з рижом. 2 моркви, 2 петрушки, 1 селер, 1 цибуля, 1/4 капусти, 1 калярепа, 2 бульби, 6 грибків і 1 1/2 L води. Коли мягкі, перетерти через сито, запражити. Окремо зварити 5 dkg рижу, виміщати з юшкою і подати на стіл.

  20. Калярепова вітамінова. 4 калярепи і иншої ярини (10 шпараґів і 1/2 каляфіора) зварити і перетерти через сито. Заправити 1/2  L солодкої сметанки, 1 жовток, трохи цукру і соли. Можна її запражити, але ліпше дати кавальчик масла перед подаванням на стіл. Додати ще соку з ярин. (Див. сирі соки з ярини). Подається до неї грінки з булки посилані зеленою петрушкою і зеленим кропом.

  25. Цитринова. 1 ложку масла розтопити, дати 2 ложки муки, легко запражити, вляти 1 L смаку з ярини, розварити. Вляти 1 склянку сметани, розбити 1 жовток як є, витиснути сік через ситко з 1 1/2 цитрини і потерти трохи шкірки цитринової. Окремо зварити 5 dkg рижу з маслом і солею. Вкинути до юшки і подати з зеленим кропом.

  27. Огіркова. 1 ложку масла, 2 ложки муки запражити 1 розпустити 3/4 L смаком з ярини. Як розвариться обібрати 2 огірки квашені, пошаткувати і вкинути в юшку. Додати 1/4 L соку огіркового, 1/4  L сметани, але добре додати 2—3 жовтка до сметани і розбити. Поживність і вартість вітамінова дуже через те підноситься. Посипати посіченим зеленим кропом. До неї подається бараболя душена з маслом і зі сметаною, або яка небудь кашка.

  33. Помідорова. Зварити смак з ярин. Окремо удусити кілька помідорів, порізаних і очищених з кусником масла або без. Як мягкі, що наступає дуже скоро, перетерти через ситко, щоби зернятка не перейшли і вляти до смаку. Запражити і дати ще перед подаванням кусень свіжого масла. Подається грінки, або з рижом. Для збільшеня вітамін дається сік зі сирих помідорів (див. розд. Сирі соки з ярини).

  38. Юшка з цибулі. Обібрати 8 цибуль і дати до води на пів години вимочити. Виймити, дати до ринки 60 ґр. (6 dkg) масла і дусити в тім цибулю порізану, аж весь сік з неї вивариться. Всипати ложку муки, засмажити і заляти З L води і варити тепер годину. Розколотити 2 жовтка в пів шклянці студеної води, вляти ті жовтка до юшки, вже не варити і вляти до вази. Подається з грінками з хліба.

  41. Юшка з петрушки. 2 ложки муки зарумянити в 1 ложці масла, заляти 1 1/2, L води, посолити і заварити. Коли дається до вази, дати богато зеленої петрушки і подати смажені грінки з булки.

  42. Юшка з селєрів. 1 великий або 2 малі селєри, оден пор обчистити, порізати, наляти 2 L води, посолити і заварити. З 1 ложки масла і 2 ложок муки зробити запражку і розпустити смаком з ярин. Виймити порізані селєри, заправити юшку запражкою і засипати ляним тістом, рижом і т. п. Селєри ужити на салату, або підправити як ярину сметаною і маслом. Є дуже добрі. Можна селєри наперед піддусити в маслі з цибулею.

  43. Юшка шпараґова. Зварити 20 шпараґів в 2 L води. Шпараґи до варення порізати. Запражити як вже зварені дати зеленої посіченої петрушки, трохи цукру, соли, заправити двома жовтками і вляти до вази.

  44. Юшка каляфіорова „піре". Виполокати чисто каляфіори, зварити їх у смаку з ярин або в росолі з мяса. Перетерти через сито. Зробити дуже рідку запражку з 1 ложки масла і ложки муки, заправити юшку і подати з грінками або малими книдлям  з тертої булки (див. роз. Каші додатки до юшок).

  45. Помідорова зі сметаною. У дусити помідори. Перетерти через сито. Розпустити смаком яриновим або водою, як нема смаку, запражити легко і вляти кватирку сметани. Кусник масла. Не заварювати! Сік зі сирих помідорів. Окремо зварити трохи рижу з маслом і вкинути до юшки.

  46. Кваскова юшка. Назбирати кваску. Сполокати чисто і посічи. Дати до ринки і дусити з маслом. Скоро мякне. Тоді дати ложку муки, вимішати, розпровадити смаком з ярин, заварити і підправити сирою сметанкою і свіжим маслом, але вже не заварювати лиш підгріти як за студений. Окремо зварити рижу і 2 яйця на твердо. Яйця посічи і риж та яйці вкинути в юшку. Має бути смак квасний, тому, ужити квасної сметани, як нема то квасного молока або маслянки. Подається до неї начинювані яйця, (див роз. Каші додатки до юшок) тоді не кидається яйця до юшки, лише риж. Можна додати сік зі сирих ярин.

  47. Кропова. Зробити запражку з масла і муки. Розпровадити смаком з ярин. Дати кватирку сметани і 2 жмені посіченого зеленого кропу. Перед подаванням вкинути кусник масла і сік зі сирих ярин.

  48. Капусняк. Взяти квашеної капусти, зварити на смаку з ярин, запражити муку з цибулею і підправити капусняк. Хто любить густійший, менше його розріджує. Можна підправити сметаною, або солодким молоком. Подається до него бульба, полита маслом, або душена зі сметаною. Як додати до капусняку кусник солонини, або вепрового мяса і разом варити, то він тоді дуже смачний.

  49. Капусняк зі солодкої капусти. Пошаткувати головку капусти, спарити кипячою водою, хай хвильку постоїть і відцідити, щоби гіркість відійшла. Наляти смаком з ярин і варити, аж буде мягка. Запражити, а як вже готовий, підправити сирою сметаною, дати кусник масла і подати до накипляка бульбяного або пшоняного, (див. роз. Накиплянки будні). Вітамінова і смачна страва. Можна ще додати сік з ярин, або 1 цитрини.

   

  Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

  Джерело:  Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. - Видання 2-ге, доповнене. - К.: Богуславкнига, 2014. - 200 с. - кол. вклейка 4 с. С. 18-22

 • Овочеві юшки - рецепти галицької кухні початку ХХ ст. 

  Давня галицька кухня. Старовинні львівські рецепти. Стародавні страви Західної України.