Салати
Закуски
Перші страви
Основи для супів
Юшки
Борщ
Супи
Крем-супи
Солодкі супи
Додатки до супів
Другі страви
Макаронні вироби
Страви з яєць
М'ясні страви
Страви з риби
Страви з грибів
Страви з круп
Страви з картоплі
Страви з овочів
Бобові
Млинці/Налисники
Галушки
Вареники
Пісні страви
Пісні супи
Пісні другі страви
Пісні солодощі
Соуси
Молочні страви
Сири
Випічка
Піца
Паляниці/Хліб
Випічка з листкового тіста
Формування тіста
Пляцки
Фруктові
Бісквіт
Ягідні
Сирники
Макові/Горіхові
Медівники
Шоколадні
Торти
Желейні
Креми/Помадки
Креми
Помадки
Тістечка
Кекси
Капкейки
Консервація фруктів ягід
Оцет/Олія
Замінники цукру
Сушені
Квашені
Делікатеси
Приправи фруктові
Мариновані
Напівфабрикати
Сироп
Зацукровані
Варення
Джем
Повидло
Желе
Цукати
Консервація овочів грибів
Зелень
Баклажани
Напої
Українська кухня
Галицька кухня
Салати/Закуски/
Підливи/Соуси
Зупа/Борщ/Юшка
Злакові/Овочеві
Страви з м'яса
Солодощі
Закарпатська кухня
Старовинні страви
Козацькі страви
Традиційні українські страви
Страви на Святвечір
Традиційні
Різдвяні десерти
Великодні страви
Історична кухня
Польська кухня
Італійська кухня
Продукти середньовіччя
Французька кухня
Англійська кухня
Рослини
Технологія приготування
Консервація
Пряні рослини
Приправи
Продукти
 • Рецепти української галицької кухні 20-30 рр. ХХ ст.

  РЕЦЕПТИ ВІД ОСИПИ ЗАКЛИНСЬКОЇ

  747. Рибна юшка. Рибячі головки, пр. з пстружків, зварити юшку. Запражити маслом, а з печінок і молочка зробити галушки (пульпети) (див. розд. XX ч. 659.)

  748. Рибна рuггe. Останки риби зварити, перетерти через сито, дати соли, склянку білого вина. Коли не дається вина, дати сметани. Подається з галушками з риби.

  749. Ракова юшка. 60 раків обмити в трох водах.  Вариться живі. Кидається їх до 5 л. кипячої посоленої води, до котрої дається богато петрушки і кропу. 5 мінут варити, вибрати шийки і щипчики, дрібні ніжки пообирати окремо, кадовб зі середини викинути. Тепер шийки і щипчики виполокати в літній воді соленій, а шкаралупки дрібні і 30 великих з кадовба обмити, потовчи в моздірі на масу, а змолоти відтак на машинці. Дати сю масу до ринки, 3 ложки масла і смажити на огні 15 мінут, мішаючи часто. Вляти 1/2  л. сма¬ку яринового, а як завариться (15 мінут), відставити.  Як хвильку постоїть, збирається зверха червоний товщ.  Треба його зібрати і перецідити через густе сито або серветку. Є се масло ракове. Дати до ринки або горшка 1 ложку масла, 3 ложки муки, дати то масло ракове, мішаючи, засмажити легко, дати 1/4  л. сметани, вляти смак, перетиснений через сервету, що в нім смажилися шкаралупки, 1/4  л. смаку з ярин, заварити те все, а потому підбити 5 жовтками з пів склянкою сметани, дати богато зеленого кропу,  трохи вареного рижу.  Полишених кільканайцять шкаралуп виповнити начинкою, в той спосіб приправленою.  Намочити в молоці 1 булку, а як розмокне, змолоти її разом з мясом раковим (шийки і щипчики), але взяти лиш половину їх. Кілько шкаралуп, тільки шийок лишити, а решту змолоти. 1 ложку масла засмажити з цибулею на біло, дати до того кропу і січеної зеленої петрушки, зняти з огню і терти з 5 жовтками, посолити, дати то мясо з машинки, трохи мушкатулової галки, ложку ракового масла,  втерти то добре, додати 4 ложки муки, 3 ложки сіяної тертої булки, сніг з полишених білків, вимішати то разом і наложити тою начинкою, до кождої дати шийку, дати до ринки, заляти кипячою водою 3|4 л., посолити трохи і варити пів год. Виймити, подати в поливці крім рижу. Хто не хоче шкаралупок начинювати, най потовче всі шкаралупки, а цілі шийки і щипчики вкине до юшки.

  750. Холодник раковий. Обмити 2 рази 30 раків, зва¬рити в посоленій воді з кропом і зеленою петрушкою. Раз заварити. Виляти на сито, вибрати окремо шийки і щипчики і другі дрібні шкаралупки і заварити в яриновім смаку кілька разів. Шкаралупки виймити, потовчи в моздірі і смажити з маслом на масло ракове, яке збирати ложкою і* переховувати можна до другого вжитку. Зробити запражку з 1 ложки. масла ракового, 2 ложок муки. Розпустити її в 1/4 л. сметани квасної, 1/4 л. соку з квашених огірків, 3/4 л. смаку, де варилися шкаралупки. Дати до того пообирай і 2 квасні огірки, покраяти їх в платки тоненько і вкинути до горячої юшки. Зняти з огня, підбити жовтками, розбитими з 1/4 л. сметани, всипати, зварені і пообирані шийки і щипчики, дати богато зеленого кропу січеного, смак з виварених 10 стебел бурякових, молодих, також посічених і поставити на холодне, (до леду). Зварити тимчасом яйця на твердо, 1 на кожду особу, посічи і вкинути до вази. Як юшка стигне мішати її і посолити до смаку. Студену вляти до вази до посічених яєць. Подається до того горячу бульбу, посилану зрізованцем, (трибулькою).

   

  Рецепти подані галицькою говіркою початку ХХ ст. із старовживаними словами та давніми галицькими виразами. Скористайтесь словничком галицької говірки.

  Джерело:  Заклинська Осипа Нова кухня вітамінова / упорядник О. Антонова. - Видання 2-ге, доповнене. - К.: Богуславкнига, 2014. - 200 с. - кол. вклейка 4 с. С. 130-131 

 • Рибні юшки - рецепти галицької кухні початку ХХ ст. 

  Давня галицька кухня. Старовинні львівські рецепти. Стародавні страви Західної України.